مقالات
1395/12/07 13:01

مسواک

مسواک به پارسی دندان سای، ابزاری است بهداشتی که از آن برای پاکیزگی دندان و لثه و زبان استفاده می‌کنند.

شاید بعضی ها به این فکر افتادند که کلمه مسواک که بین ما ایرانیها است ریشه در کجا دارد. مسواک در زبان لاتین toothbrush است. چند روز پیش به یکی از فروشگاههای رفاه رفته بودم که خمیردندان بخرم. ناگهان خمیردندانی اسمشMiss wake  بود.سایتش را پیدا کردم www.misswake.us  که احتمالا یک شرکت آمریکایی . که از سال 1929 به تولید مسواک و خمیردندان می پردازد. احتمال 99 درصد ، اولین شرکتی بوده که به ایران مسواک و خمیردندان وارد کرده است.

هدف اصلی مسواک زدن :

هدف اصلی مسواک زدن، پاک کردن کلیه مواد غذائی همراه با مواد رسوبی مختلف و جرم گیری دندان و میکروارگانیسم‌هائی است که به طور طبیعی بر روی کلیه سطوح دندان جایگزین شده‌اند.طرح های مختلفی از مسواک وجود دارد.هرکدام از این طرح‌ها ممکن است برای افراد خاصی بهتر باشد. نکته مهم آن است که این طرح‌ها فقط در مسواک زدن کمک می‌کنند و نمی‌توانند جایگزین دقت شما در مسواک زدن با روش صحیح شوند.

 

استانداردهایی یک مسواک

انجمن دندانپزشکی امریکا(ADA)استانداردهایی را برای یک مسواک خوب تعیین کرده است 
بطور کلی سه نوع مسواک وجود دارد: 
- نرم(soft) 
- معمولی(medium)
- سخت(hard)
این درجه بندی براساس سختی موهای مسواک است. برخلاف تصور عموم،مسواک های سخت دندان را بهتر تمییز نمی کنند بلکه سبب سایش و ایجاد حساسیت های بعدی در دندان ها و همچنین تحلیل لثه ها ها خواهند شد.
مسواک های نرم نیز مناسب افرادی است که دارای بیماری لثه هستند یا به تازگی برروی انها جراحی لثه انجام شده است. در کل مناسب ترین مسواک برای اکثر افراد مسواک های معمولی می باشند.

ویژگی‌های مسواک مناسب

دسته مسواک باید به راحتی در دست جای گرفته و مواد تشکیل دهنده آن بی‌ضرر باشد.

طول قسمت موئی آن در حدود ۳ سانتیمتر و عرض آن یک سانتیمتر باشد.

نوک موهای مسواک بایستی پخت باشد (نباید نوک تیز و ساینده باشد).

تعداد کلاف‌های موئی و یا نایلونی آن در حدود ۲۰ تا ۴۰ کلاف برحسب کوچکی و یا بزرگی مسواک باشد.

تعداد رشته‌های نایلونی و یا موئی در هر کلاف در حدود ۲۰ تا ۴۰ رشته برحسب نرمی و زبری موهای مسواک می‌باشد که این تعداد رشته‌ها در مسواک‌های نرم بیشتر از مسواک‌های زبر است.

موهای مسواک منظم و مرتب باشد. معمولاً نمی‌توان بیش از ۳ الی ۴ ماه از یک مسواک استفاده نمود. چون موهای آن خمیده و نامنظم می‌شود یا رنگ موهای آن تغییر می‌کند که در اینصورت مسواک را باید تعویض نمود. چنانچه موهای مسواک زودتر از این زمان از فرم خارج شود نشان دهنده این است که شما با نیروی زیادی مسواک میزنید و از این به بعد باید ملایم تر مسواک بزنید تا از ایجاد سایش دندانها و تحلیل لثه جلوگیری کنید.

انواع مختلف مسواک

مسواک های الکتریکی

مسواک های الکتریکی با استفاده از موتوری که در داخل آن ها تعبیه شده نوسانات و چرخش هایی را روی مسواک ایجاد می کنند. بیشتر تحقیقات نشان میدهد که عملکرد و کارایی این مسواک ها برابر با نوع دستی آنها می باشد. نوع الکتریکی این مسواک ها راحت تر هستند و با سنسورهای مدیریت زمان و فشار می توانند رویه درست پاک کنندگی را در پیش بگیرند. این مسواک ها همچنین بسیار گران تر از مسواک های معمولی نیز هستند. مسواک های الکتریکی می توانند بر طبق سرعت حرکت و قدرت استاندارد به دو دسته sonic و ultrasonicطبقه بندی شوند.

اگر حرکت مسواک ها به اندازه کافی برای کاهش نویز قابل شنوایی (20 هرتز تا 20000 هرتز)سریع باشد می تواند در دسته sonic ها طبقه بندی شود.

هر مسواک الکتریکی دیگری با حرکتی سریع تر از این حد را در دسته یultrasonic طبقه بندی می کنند.برخی از مسواک های ultrasonic هر دو حرکتsonic و ultrasonic را دارند.

 

توصیه های بهداشتی:

تمیز کردن دندان ها وقتی میسر است که پرزهای مسواک خاصیت FLEXIBILITYیا خاصیت ارتجاعی خود را از دست نداده باشند. خاصیت ارتجاعی پرز مسواک به حالتی گفته می شود که وقتی پرز مسواک را خم کردیم به حالت اولیه ی خود برگردد. این حالت باعث می شود که پرزها، مواد غذایی را به خوبی تمیز کنند. اگر این حالت وجود نداشته باشد موقعی که پرزهای مسواک را روی دندان می کشیم به جای اینکه مواد غذایی را تمیز کنند، از روی آن سُر می خورند و ردّ می شوند.حال اگر مسواک خوبی داشته باشید، پُرزهای آن برای چندین ماه خاصیت ارتجاعی خود را حفظ می کنند. ولی پرزهای یک مسواک ارزان و نامرغوب بعد از چند بار استفاده، پخش و پلا می شود. اگر دیدید مسواکی اینگونه است، دیگر از آن نوع نخرید.

 

 •  سر نامناسب مسواک
  متخصصان می گویند میزان نرمی موی برس است که مهم بوده و ممکن  است اگر نادرست انتخاب شود به لثه آسیب برساند. البته برس مسواک باید به اندازه کافی محکم باشد تا بتواند پلاک های دندانی را از بین ببرد، ولی نه تا حدی که هنگام مسواک زدن به دندان ها و لثه ها آسیب وارد کند.
 •   دفعات ناکافی مسواک زدن
  دندانپزشک ها توصیه می کنند که حداقل ۲ بار در روز به آرامی دندان های خود را مسواک بزنید. اگر این تعداد به ۳ بار در روز برسد که بسیار خوب است. هرچه فاصله زمانی میان دفعات مسواک زدن، طولانی تر باشد، احتمال بروز مشکلات دهان و دندان افزایش می یابد.
 •    زمان ناکافی مسواک زدن: هر بار مسواک زدن دندان ها باید حداقل ۲ دقیقه طول بکشد. باز هم اگر این مدت به ۳دقیقه افزایش پیدا کند، بهتر خواهد بود. متخصصان توصیه می کنند دهان را به  ۴ قسمت تقسیم کرده و هر قسمت را در عرض ۳۰ ثانیه مسواک بزنیم.
 •    زیاد و سخت مسواک زدن: همان طور که تاکید می شود ۳ بار مسواک در روز ایده آل است، اما بیش از ۴ بار مسواک زدن در روز ممکن است مشکلاتی را به وجود آورد. مسواک زدن بیش از حد می تواند لثه و ریشه های دندان را تحریک کند. مسواک زدن شدید نیز می تواند به مینای دندان صدمه بزند. پس فراموش نکنیم که به آرامی و برای ۲ تا ۳ دقیقه مسواک بزنیم.
 • شیوه نادرست مسواک زدن
  مطمئن شوید که سطح بیرونی و داخلی دندان ها و قسمتی که با آن غذا را می جوید به درستی و کامل مسواک زده اید. همچنین کشیدن مسواک روی سطح زبان خود را فراموش نکنید.
 •    شروع مسواک زدن
   دندانپزشکان دریافته اند اغلب افراد بارها و بارها از یک قسمت دهان خود شروع به مسواک زدن می کنند. در حالی که بهتر است این کار را از نقاط مختلفی شروع کنیم تا در قسمتی خاص از مسواک زدن خسته نشویم. چون ممکن است وقتی که به چهارمین قسمت دندان ها می رسیم از این کار خسته شده باشیم و آن بخش کمتر از بقیه دندان ها تمیز شود.

 

 •   فراموش کردن سطوح داخلی دندان ها
   
  اغلب مردم فراموش می کنند که سطح داخلی دندان های خود را مسواک بزنند. متخصصان بر این باورند که بیشتر مردم مسواک زدن قسمت داخلی دندان های جلو را بیشتر فراموش می کنند.

 

 •   نشستن مسواک
   
  باکتری ها می توانند به راحتی در مسواکی که شسته نشده رشد کنند. پس دفعه بعدی که مسواک 
  می زنید، ممکن است باکتری های رشد یافته ای را به دهان و دندان خود وارد کنید. در ضمن شستشوی مسواک پس از هر بار مسواک زدن، باعث می شود که باقیمانده های خمیردندان نیز از روی آن پاک شود.

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها : 
^