مقالات
1395/12/05 09:19

توصیه‌هایی درباره لوازم آرایشی توسط بهترین متخصصان پوست آمریکا

این وسایل را دور بریزید!
دور ریختن وسایل آرایشی و بهداشتی کهنه، فاسد یا خراب می‌تواند شروع خوبی باشد. اهمیت این کار اصلا کمتر از خرید وسایل جدید نیست. دکتر شیلا گارنر، فوق‌تخصص زیبایی پوست در کلینیک شوانا در کالیفرنیا می‌گوید: «انگار رابطه‌ای از نوع علاقه شدید میان خانم‌ها و وسایل و لوازم آرایش‌شان برقرار است که باعث می‌شود آن‌ها تمایلی برای دورانداختن هیچ وسیله‌ای نداشته باشند. اما اگر خوب فکر کنید می‌بینید که ما این وسایل را روی صورت، لب‌ها و چشمان خودمان می‌گذاریم، یعنی حساس‌ترین قسمت‌های بدن، برای همین باید مراقب باشیم از وسایل و مواد کهنه یا فاسد شده استفاده نکنیم.»

لوازم آرایش را در حمام نگذارید
بسیاری از خانم‌ها وسایل آرایش و زیبایی خود را در حمام خانه نگهداری می‌کنند که البته شاید بدترین جا برای نگهداری این وسایل باشد چرا که گرما و رطوبت این محیط می‌تواند باعث تسریع فاسدشدن و از بین رفتن این مواد شود. دکتر ولز می‌گوید: «اگر محصولی را فقط یک بار مورد استفاده قرار دهید  سپس ماه‌ها از آن استفاده نکنید و بعد سراغ آن بروید ممکن است ببینید خراب شده. در واقع نخستین استفاده از محصول که با بازکردن درب یا جداکردن پوسته لاستیکی یا روکش شروع می‌شود، محصول را در تماس با اکسیژن قرار می‌دهد و این اکسیژن است که باعث شروع روند فساد می‌شود. رطوبت و گرمای هوا می‌تواند این روند را تسریع ببخشد و باعث شود برخلاف تصور شما محصولاتی که فقط یک‌بار از آن استفاده کرده‌اید، خیلی زود فاسد و خراب شود. در این مواقع باید وسوسه استفاده از این محصولات را فراموش کنید و خیلی سریع آن‌ها را دور بیندازید.»
در ضمن یادتان باشد همیشه پس از استفاده از لوازم آرایشی درب آن‌ها را ببندید یا آن‌ها را درون قوطی‌ها و بسته‌های خود قرار دهید. دکتر مونیکا ولز در این مورد توضیح می‌دهد: « اگر آرایش خود را در مقابل آینه حمام انجام می‌دهید حتما تک‌تک وسایلی را که استفاده کرده‌اید در جای خود قرار دهید و بستن درب آن‌ها را هم فراموش نکنید.» باز گذاشتن بسته‌های کرم‌پودر، رهاکردن ژل‌ها، سایه‌ها و رژ لب‌ها بدون درب در محیط حمام می‌تواند باعث شود آن‌ها به انواع میکروب‌ها آلوده شوند. فضای مربوط حمام جایی است که انواع میکروب‌ها می‌تواند در آن رشد کند و در این حالت ممکن است آن‌ها به لوازم آرایش شما راه پیدا کند و باعث آلودگی آن‌ها شود. هر چقدر هم که عجله داشته باشید چند ثانیه را برای بستن درب وسایل استفاده شده و قراردادن سرپوش یا روکش آن‌ها وقت بگذارید.

مواظب چشم‌های‌تان باشید
البته تمام لوازم آرایش را نباید براساس ظاهر آن‌ها مورد قضاوت قرار دارد. روی بسیاری از وسایل بهداشتی و آرایشی، زمان تولید و انقضای مصرف آن‌ها نوشته شده است. روی برخی از آن‌ها سال تولید و اعداد بین 6 تا 24 درج شده است که این به معنای آن است که تولید تا آن اعداد ـ که نشان‌دهنده یک ماه است ـ قابل مصرف هستند.
برای مثال کرم‌پودری که روی آن نوشته شده، تاریخ تولید: 4/2010 و در کنار آن عدد 24 آمده تا تاریخ 24 ماه یعنی 4/2012 قابل استفاده است.
اما برخی وسایل آرایشی روی بسته‌های خود فاقد زمان انقضا هستند. دکتر مادرو کیبرو، متخصص پوست در مرکز مشاوره زیبایی نورمن کاسماتیک مرل، می‌گوید که می‌توان قوانین مشابهی را در مورد مواد با کاربرد یکسان مورد اشاره قرار داد. او می‌گوید بهترین کار این است که رژ لب و ماتیک‌های مایع و مواد فونداسیون مایع را حداکثر برای 6 ماه و ریمل‌ها را حداکثر برای 3 ماه پس از شروع مصرف مورد استفاده قرار داد. این متخصص می‌گوید که به‌خصوص در مورد ریمل‌ها باید بسیار دقت کرد:« اگر حتی چند هفته بعد از خرید ریمل احساس کردید سفت شده یا حالت خود را از دست داده یا بوی بدی می‌دهد حتما آن را دور بیندازید و یک ریمل جدید بخرید، مطمئن باشید این کار به نفع شماست چرا که باعث می‌شود سلامت چشمان خودتان را حفظ کنید.» فکر نکنید که این مسئله سختگیری بی‌جایی است. دکتر کیبرو ادامه می‌دهد: «خیلی ساده شما ممکن است با استفاده از یک ریمل قدیمی یا کهنه و خراب دچار عفونت چشم شوید. حتی استفاده مشترک از یک ریمل توسط دو نفر هم می‌تواند باعث بروز بیماری در ابروها، مژه‌ها و چشمان شما شود. هیچ‌کدام از وسایل آرایشی خود را در اختیار دیگران قرار ندهید تا دچار مشکلات بعدی نشوید. در ضمن یادتان باشد خرید یک ریمل جدید به جای ریمل قدیمی هزینه چندان زیادی ندارد اما یک عفونت چشم ممکن است مخارج بسیار زیادی برای شما به همراه داشته باشد.»

لوازم آرایش را روی پوست‌تان امتحان کنید
دکتر گارنر اعتقاد دارد در واقع بهداشت است که زیبایی را می‌سازد. او معتقد است مهم‌ترین جنبه زیبایی یک زن در سلامت پوست اوست. مراقبت از پوست، مهم‌ترین کاری است که یک خانم باید برای زیبایی خود انجام دهد. استفاده از پاک‌کننده‌ها و مرطوب‌کننده‌ها حتی مهم‌تر از انواع لوازم آرایشی هستند. مراقبت از پوست است که می‌تواند به شما ظاهری زیبا دهد. در واقع مراقبت از پوست، پایه زیبایی است. «اگر شما پوستی لطیف و نرم داشته باشید می‌توانید لوازم آرایشی را به‌صورت مناسب روی آن استفاده کنید.»
اما مهم‌ترین توصیه این پزشک متخصص در مورد وسایلی است که برای پوست خود به کار می‌گیرید: « یک خانم باید بسیار مراقب محصولات بهداشتی و آرایشی که استفاده می‌کند، باشد و نباید هر محصولی ر ا روی پوست صورت خود آزمایش کند.» باید در این زمینه کاملا دقت کنید و حتما از نظرات متخصصان با تجربه استفاده کنید. یادتان باشد اگر پوست صورت‌ شما حالت مناسبی داشته باشد احساس بهتری نسبت به‌خودتان خواهید داشت و در آن صورت وضع زندگی شخصی و اجتماعی شما بهتر خواهد شد. پس به تک‌‌تک مسائل اهمیت بدهید.


نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها : 
^